24 Temmuz 2012 Salı

Türk İnternet Girişimcileri


Geçtiğimiz ay, “Hayatları boyunca sadece 1 projeleri başarılı olmuş kişilerin girişimcilik otoritesi gibi konuşmalarına, yazmalarına, kıl oluyorum!” diye bir Tweet atmıştım. Benimle aynı görüşü paylaşan sektörden bazı arkadaşlar da Retweet etti veya cevap yazarak fikrime katıldıklarını söyledi.

Photo credit: bilgiustam.com
Girişimcilik bence bir düşünce tarzı, hatta bir yaşam tarzıdır Fırsatları, açık alanları yakalamaya çalışan bir bakış açısıdır. Bir şeyi sıfırdan ayağa kaldırmak, o iş için ekip kurmak, o işi şevkle çevresine anlatıp destek aramaktır. En önemlisi, bir kere değil, defalarca bunu yapmaktır. Her proje başarılı olamaz, mutlaka şans faktörü vardır. Benim kızdığım, bu yaşam tarzına sahip olmayan, kurduğu tek şirket bir şekilde başarılı olmuş insanların, "girişimcilik otoritesi" gibi konumlandırılması. Bu yapılan, kağıtla oynarken tesadüfen güzel bir şekil çıkartan insanlardan origami dersi almaya benziyor.

Attığım Tweet üzerine bir de özelden mesaj atarak “Sina Afra’yı mı kastediyorsun?” diyenler oldu. Herhalde o sıralarda Markafoni’den ayrıldığım yeni duyulduğu için bu yakıştırmayı yapanlar oldu. Evet; asi ve anarşik bir yönüm olabilir, ama beni tanıyanlar eski patronum için öyle düşünmediğimi ve Markafoni’den kendi işimi kurmak için iyi bir şekilde ayrıldığımı bilir.

Gelelim sorunun cevabına: “Sina Afra tek projesi başarılı olmuş ve girişimcilik otoritesi olmayı hak etmemiş insanlardan biri midir?” Cevap zaten ortada değil mi?
- Markafoni çok büyük bir şirket oldu, bir fenomen oldu. Ama diğer girişimlerin o büyüklüğe ulaşmamış olması, başarısız oldukları anlamına gelmiyor.
- Zizigo, Türkiye’nin en büyük ayakkabı sitelerinden biri.
- MissPera, Türkiye’nin en büyük kozmetik sitelerinden biri.
- Grupfoni, fırsat sitelerinin en popüler olduğu zamanlarda Türkiye’nin lider fırsat sitesiydi.
- Yeni girişimler Goboti ve Lidyana’da kimin girişimci kimin yatırımcı olduğunu bilmiyorum ama ikisi de kendi alanlarında çok başarılı projeler.

Türkiye’de birden fazla projesi ciddi anlamda başarılı olmuş kaç girişimci (veya erken aşama yatırımcı) var bir bakalım:
- Sina Afra & Tolga Tatari & Ahmet Sarı (Markafoni grubu)
- Emre Kurttepeli (MyNet ve birçok farklı site)
- Ersan Özer (itiraf.com, timsah.com, uzmantv.com, istanbul.net, ...)
- Serkan Borançalı & Burak Divanlıoğlu (Gittigidiyor, cimri.com, ...)
- Mustafa Say (iLab grubu: sigortam.net, ChemOrbis, ...)
- Cem Sertoğlu (Grupanya, ve birçok başarılı site)
- Tümay Asena (Nokta grubu: blogcu.com, izlesene.com, ...)
- Çağlar Erol (cember.net, tasit.com, doktorsitesi.com, ...)
 - İsmini unuttuğum birileri mutlaka vardır, şimdiden özür diliyorum… yorumlarda belirtirseniz ekleyeceğim.

Ben hiç İnternet girişimi yapmamış, yıllarca maaşlı çalışmış birisi olarak bu listeyi yapmaya yetkili değilim tabii ki ama biraz bu işlerin içinde birisi olarak, hızlıca düşündüğümde bile bu isimler aklıma gelebiliyorsa, İnternet sektörünü takip etmeye çalışırken benim Tweet'lerimi okuyan insanların da akıllarına gelebiliyor olması lazım.

Okumaktan sıkılmayanlar için ek bilgi: Daha Markafoni kurulmadan önce, Türkiye’deki en büyük İnternet değerlemesini yapanlar arasında, o zamanlar eBay’de genişlemeden sorumlu yönetim kurulu üyesi olan Sina Afra da vardır. Ardından da GittiGidiyor yönetimine girmek için Türkiye’ye döndüğünde Türkiye’nin reklamını dışarıya yapan en önemli kişidir. Yani yurtdışından yatırım alan her İnternet girişimcisi, bu başarısının birazını da Sina Afra’ya borçludur.

2 comments:

ahmet Durmusoglu dedi ki...

Deniz Selam, Ahkam kesme konusunda sana katılıyorum. Hatırlarsan o gün konuyla ilgili twit'i paylaştığında da desteklemiş ve yorum katmıştım.

Sana katılmadığım nokta 'bir kere başarılı olma' kıstasın. Bir girişimci bir kere başarılı olmuş olabilir ama ilk seferinde bazısı sektörünü, bazısı ülkesini hatta dünyayı bile değiştirebilir.
Örnek : Nevzat Aydın mesela tek girişimi var (diğer yaptığı yatırımları saymıyorum.) yemeksepeti.com TR'deki en iyi girişim fikridir (bence) bir sektörü değiştirmiştir.
Twitter keza dünyayı değiştirdi eğer yanlış bilmiyorsam ilk girişimi? sonra ödeme vs ama o çok önemli değil.

Bu tabiki kimseye ahkam kesme hakkı vermemeli hatta kimse ahkam kesmemeli bu işin hikayesi...

Mesela, Sektörel tecrübesi bir uzmanlığı olmayan kişilerin entrepreneur, angel vs sıfatlarıyla her seminerde her etkinlikte izleriz de niye kimsenin sesi çıkmaz? Niye kimse sormaz hangi projeyi, işi yönettin be adam/kadın demez?
Niye her yere bunlar davet edilir? Koskaca Bankalar, Üniversiteler bunlara sponsor olup iş yapar.

Bence asıl soru burada asıl ses çıkarılması gereken 'sorun' bu.

Deniz Utku dedi ki...

Ahmet sen de haklısın :) Ben bir kere başarılı olanların girişimciliği sorgulanmalı demiyorum; sadece girişim otoritesi olmaları saçma diyorum çünkü şans onların yanındaymış ve neden başarılı olduklarını tam analiz edememiş olabilirler. En az 2-3 farklı iş kurmuş olacak ki, o işlerin farkları neler, hangi konularda ne tip sorunlar çıkıyor görebilsinler. Yoksa hayal satmak oluyor biraz...

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: