9 Temmuz 2012 Pazartesi

Linkedin ve düzen bozucu modeli3 tane İnternet şirketine bayılıyorum: Google, Amazon ve Linkedin.

Bir İnternet emekçisi olarak, Amerika'da, Avrupa'da ve Asya'daki İnternet şirketlerini takip etmeye çalışıyorum ama şimdilik İnternet'in tüm gücünü kullanarak gerçekten "disruptive" yani "düzen bozucu" işler yapabilen şirketler şimdilik sadece İnternet'in ve kapitalist serbest piyasanın ana vatanı olan ABD'den çıkıyor.

"Facebook ve Twitter gibi şirketler neden listende yok?" derseniz, onların getirdikleri bir "disruption" olmadığını söyleyerek nazikçe geçiştirmem gerekir. Disruption (yani düzen bozuculuk), innovasyon veya novelty (yenilik) kavramlarından farklı bir şey; oturmuş bir düzeni bozup yeni bir düzen getirmek demek. Örneğin Google'dan sonra eski düzeni kimse aramayacak çünkü Google'ın mantığına, ürünlerinin hızına ve hayatı kolaylaştırmasına alıştık çoktan. Amazon'dan sonra hiçbir e-ticaretçi eski düzene devam ederek, akıllı öneri sistemleri ve ayrıntılı ürün veri tabanı olmadan satış yapamayacak çünkü artık buna alıştı insanlar.

Linkedin nasıl düzen bozuyor?

Google ve Amazon'u herkes az buçuk biliyor da, Linkedin Türkiye'de hala pek tanınmıyor. Orijinal okunuşu "link'din" gibi bir şeyken, Türkler tarafından "link edin" şeklinde okunmasını kastetmiyorum, o çok normal bir yerel farklılık :)

Linkedin, bir profesyonel sosyal ağ. Yani insanlar kendi profillerini yaratıp birbirleriyle bağlantı kuruyor, kendi profillerini güncelleyerek paylaşımda bulunuyor, ama bunu yaparken kariyer odaklı bilgileri kullanıyorlar. (Örnek olarak benim profilimi inceleyebilirsiniz: Deniz Utku - Linkedin profili) Fark ettiyseniz, CV'ye yani özgeçmişe benziyor. Fakat normal bir CV gibi iş arama amaçlı değil, iş bağlantısında olduğum kişilere kendi profesyonel profilimi en iyi şekilde gösterebilme amaçlı bir sayfa. Üstelik normalde CV'nin sonunda yer alan 3-4 tane referans yerine, 1.000'ün üzerindeki bağlantılarım arasından kendi bağlantılarınızı görerek, kendi güvendiğiniz kişilerden benim hakkımda görüş alabilmenizi sağlayan bir şeffaflık var. (Tabî ki tüm sosyal ağlarda olduğu gibi, sistemin mükemmel çalışması için herkesin tüm bağlantılarını eklemiş olduğunu varsayıyoruz.)

Linkedin hangi düzeni bozdu?
- CV'lere şeffaflık geldi
- Profesyonel hayattaki referans sistemi değişti
- Kartvizit alma-verme prosedürü yeni bir anlam kazandı.
- İşe alma ve iş arama süreçleri değişti (Forbes, Linkedin'in işe alım piyasasında nasıl düzen bozduğunu anlatan bir makale yayınladı.)
- İnternet için yeni gelir modelleri ve reklam sistemleri geliştirdi.

Belki benim farkında olmadığım başka düzen bozan alanlar da vardır ama bu kadarı bile benim en beğendiğim İnternet şirketlerinden birisi olmasına yetti.

NOT: Lütfen gerçek hayatta tanıdığım, iş yaptığım biriyseniz beni Linkedin'de ekleyin. Aksi halde şimdilik sadece Twitter'da ve Google+'da ekleyin.
0 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: