28 Haziran 2012 Perşembe

Apple kullanıcıları daha çok harcıyor


İnternet hem bir iletişim aracı, hem bir reklam mecrası, hem de bir satış kanalı. Yani insanlar kendi ihtiyaçlarını  karşılamak için kullanıyor İnternet'i, kurumlar da kendi ihtiyaçlarını. İnternet sektörü dediğimiz sektör de, bu iki kullanıcı tipinin ihtiyaçlarını karşılayan sistem ve yapıları geliştiriyor. (İnternet'te olan biten herşeyi, bu mantıkla düşünerek çözümleyebilirsiniz aslında.)

Dokunduğu her alanda kendi doğasını oluşturan İnternet, reklamcıların bugüne kadarki en büyük uzmanlıkları olan Mass Marketing (Kitlesel Pazarlama) için uygun bir mecra değil. Çünkü eskiden aynı anda aynı ekrana milyonlarca insan bakıyorken, artık herkes kendi ekranına bakıyor ve aynı ekranı görenler bile farklı zamanlarda görüyor yani bir "kitle" oluşturmuyor, tek tek hedeflenmeleri yani kitlesel pazarlama ile doğrudan pazarlama karışımı bir mantıkla yaklaşılmaları gerekiyor. (Pazarlamacıların çoğu, yıllardır edindikleri tecrübelerin boşa gittiğine inanmak istemiyor ama eninde sonunda bu yeni dünyanın dinamiklerini öğrenmek zorunda kalacaklar.)

Herkes aynı sayfayı görmek zorunda değil

Satış tarafında da teknolojinin getirdiği olanakları kavramakta zorlanıyor insanlar. Mesela bu hafta, hotel rezervasyon sitesi Orbitz'de Mac kullanıcılarına daha pahalı otellerin satılmaya çalışıldığının iddia eden bir haber yayıldı. Orbitz yetkilileri de "biz aynı oteli daha pahalıya satmıyoruz, sadece daha pahalı otelleri öncelikli gösteriyoruz Mac kullanıcılarına" dediler.

Bu tip haberler hep çıkıyor, iPad kullanıcıları çok harcıyor, Mac kullanıcıları daha çok harcıyor diye... Baktığınız zaman çok mantıklı; o kadar parayı, daha şık tasarımlı ve daha havalı olduğu için Apple ürünlerine veren insanların, ortalamanın üstünde gelirleri olduğunu ve daha yüksek harcamalar yapabilmeleri beklenir zaten. Eğer bu farklı kullanıcıları (Mac kullanıcısı segmentini) teknik olarak sitenizi gezerken ayrıştırabiliyorsanız, neden bu bilgiyi onlara daha doğru ürünü satmak için kullanmayasınız ki?

Google'da belli aramaları yapanların, Facebook'ta belli ilgi alanları olduğunu belirtenlerin, Web'deki belli siteleri ziyaret edenlerin daha değerli kullanıcılar olduğuna inanıyorsunuz da, Mac kullananların daha değerli bir segment olduğuna neden inanmıyorsunuz?

(BONUS: Google Analytics'te, Mac kullanıcılarının alışveriş hacmini diğer kullanıcılarla karşılaştırmak mümkün.)


0 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: