17 Ağustos 2011 Çarşamba

QR kod teknolojisi neden tutmaz?

QR kod örneği

QR kod (quick response = çabuk tepki kodu) adından da anlaşılacağı gibi offline-to-online geçiş yaptırmak için mükemmel bir mekanizma. Online değilken insanların karşılarına çıkıp onları hızlıca online bir içeriğe yönlendiriyorlar. Tek yapılması gereken, o kodu bir akıllı telefon ile okutmak. İşte Türkiye'de ve dünyanın çoğu ülkesinde QR kodlarının tutmayacağını düşünmeme sebep olan şey de bu: insanlarda offline-to-offline alışkanlığı (ve muhtemelen eğilimi) çok düşük!

Televizyonda reklamı çıktığı için trafiği artan site sayısı çok az. Dergide, gazetede reklamı çıktığı için trafiği artan site ben duymadım. Şimdi durum buyken, o reklamlarda QR kod kullanılırsa, o reklamı gören insanların meraklanıp cep telefonlarını çıkaracağını ve o QR kodunu taratıp bir web sitesine gideceğini düşünmek biraz safça geliyor bana.

Ucunda havuç olan kampanyaların çok iyi geri dönüşler aldığını söyleyip beni eleştirenler olacak biliyorum, ama havuç olmadan bir ürünü/servisi kullandıramıyorsanız o ürün/servis için "başarılı" diyemezsiniz. Şahsi fikrimi söylüyorum: QR kod müthiş bir teknolojidir, ama Türkiye'de asla yayılıp tutmayacağını düşünüyorum.

1 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: