2 Mart 2010 Salı

Microsoft'un İnternet adacığı

Avrupa Birliği'nin kararı sonrasında İnternet Explorer'ı Microsoft işletim sistemlerinin içine gömmek suretiyle bilgisayarlarda yüklü tek tarayıcı olarak piyasaya süremeyeceğine karar verilen Microsoft, şimdi en sevmediği bir şeyi yapmak zorunda: insanlara seçenekler vermek.

Her yıl milyonlarca bilgisayarda Microsoft'un işletim sistemleri yüklü olarak geliyor olabilir ama insanlar bilgisayar edinmiş olmak için değil, bilgisayar kullanmak için, hatta temel olarak İnternet'e girmek için bilgisayar alıyorlar. Bu durumda  işletim sistemi kadar, İnternet tarayıcı da önemli bir yazılım olarak konumlanıyor. Şirketler ücretsiz tarayıcılar sunarak doğrudan bir gelir elde edemiyorlar ama bir şirketin felsefesini herkese benimsetmesi için çok önemli araçlar bence tarayıcılar.

İşte bu yüzden Firefox kendisinin pazar payını zorlamaya başladığı anda yıllar süren uykusundan uyandırılan İnternet Explorer'ın gelişmiş sürümlerinin çıkması hoşuma gidiyor. Ben kişisel tercih olarak uzun yıllardır Firefox ve (bir yıldır) Chrome kullanıyor olsam da, insanların İnternet Explorer kullanmayı tercih etmesini mantıklı bulabiliyorum. Ama kendi blogundaki görüşlerinden anlaşılan o ki, sadece yaptırımlar yüzünden insanlara seçenekler veren Microsoft hala sadece kendi tarayıcısının kullanılmasını istiyor. Ben de İnternet'in özgürlük ifade etmesi gerektiğini düşünen birisi olarak, daralıyorum Microsoft'un kurmaya çalıştığı İnternet adacığında.

0 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: