18 Şubat 2010 Perşembe

Facebook, Google'dan daha fazla trafik gönderiyormuş

Facebook, bazı sitelere Google'dan daha fazla trafik sağlıyormuş! Peki hangi sitelere? Yahoo ve MSN gibi portallara. Yani reklamdan para kazanmaya çalışan sitelere, yani kendilerine gelen trafiği para karşılığı başka sitelere göndermeye çalışan içerik sitelerine. Kime faydası var bu trafiğin?

"En çok trafik sağlayan kaynak olma özelliğini Google'ın elinden alacak." diye öngörmüşler. Bu tip sitelere giden trafiğin hepsini alsın, kimin umurunda. "İnsanlar artık arayarak kendileri bulmuyor, arkadaşlarının önerdiği siteleri ziyaret ediyor" demişler, işte orada dur! Google'da bir günde yapılan arama sayısı sürekli artıyorken, insanlar artık aramıyor diyemezsin. Aynı kişilerden bahsetmiyoruz ki! Eskiden birbirine mail forwardlayan insanlar artık Facebook'tan link paylaşıyor. Bambaşka bir davranış şekli değil ki bu.

Uzun lafın kısası, Facebook'un şu anki haliyle, internette doğru düzgün iş yapmaya çalışan insanların işine yaradığını düşünmüyorum. (Reklam programlarından bahsetmiyorum. Facebook'ta demografik hedefli reklamlarla doğru kişilere ulaşılıp başarılı işler yapılabileceğini biliyorum.)

Yanıldığımı düşünenler varsa, mantıklı yorumlarını bekliyorum.

4 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Son zamanlarda en çok okunan yazılar: